Ushqim

Kthehu prapa

 

Mishi nga skara dhe kanceri i prostatės

06.04.2006

 

Sipas disa shkencėtarėve, pėrmbajtja e cila gjendet nė mish, pasi qė ai tė piqet nė temperaturė tė lartė, si p.sh. nė skarė, mundė tė shkaktojė kancerin e prostatės.

Shkencėtarėt nga Universiteti John Hopkins nė Baltimor, deri tek ky konstatim kanė ardhur si rezultat i eksperimenteve tė bėra nė shtazė dhe ata mendojnė se me rezultatet e fituara do tė japė disa sqarime rreth konsumimit tė mishit dhe rrezikut tė shtuar nga kanceri i prostatės.


Pėrmbajtja e quajtur PhIP mund tė shkaktoj ose ta rris kancerin nėse ai veē ekziston.


Problemi mė i madh qėndron aty se nuk mund tė dihet saktėsisht se nė ēfarė sasie kjo pėrmbajtje hynė nė organizėm kur konsumohet mishi nga skara, por shkencėtarėt thonė se duhet pas kujdes nė konsumimin e mishit nga skara dhe mos tė teprohet me te.